fbpx
Aktualny czas: 15 lipca 2024, 23:02
finanse freelancera

Jak dbać o finanse Freelancera?

, , , , |

Dzisiaj powiem Ci, o kilku ważnych aspektach, jeżeli chodzi o finanse freelancera. Dowiesz się, na co uważać i o czym warto pamiętać, oraz co możesz zaoferować dodatkowo w swojej firmie.

Założenie osobnego konta na podatek VAT

Jeżeli masz już swoją firmę, to poleciłbym Ci założenie osobnego konta w banku na podatek VAT. Postaraj się, żeby po każdym zakupie przez klienta, część środków (VAT) przeszła na drugie konto.

W przypadku posiadania dużej ilości zamówień, w ciągu dnia, masz dwa wyjścia: pierwszy to przeznaczenie części wieczora na przelanie pieniędzy na drugie konto lub pilnowanie, żeby na koncie zawsze były środki wystarczające do opłacenia VAT-u.

Analizowanie przychodów

Nie ma chyba nic gorszego, jak brak regularności, jeżeli chodzi o analizowanie przychodów. Prowadząc firmę, wiesz na pewno, że bywają miesiące, w których Twoja firma działa bardzo dobrze, ale są miesiące, w których jest trochę gorzej.

Jeżeli jeszcze jakimś cudem nie analizujesz przychodów, to bardzo Cię do tego zachęcam. Możesz zapisywać sobie, na przykład w Excelu, który jest prosty i darmowy lub w jakimś zeszycie. To twoje przychody i Twój wybór.

Umowa

Umowa z klientem to jedna z najważniejszych rzeczy podczas współpracy. Jeżeli dopiero zaczynasz, to podejrzewam, że umowa nie jest najważniejsza dla Ciebie. Niestety w życiu bywa różnie i nigdy nie wiadomo, kim jest ta druga osoba (klient).

Musisz wiedzieć, że klient czasem udaje osobę, która totalnie się nie zna, a tak naprawdę szuka początkujących osób i potem nie płaci za wykonaną usługę. Brak umowy — brak pieniędzy.

Oczywiście, nie twierdzę, że każdy klient nie płaci, ale musisz mieć na uwadze i się pilnować. Umowa to papier, który musisz podpisać razem z klientem, a w razie złych intencji klienta, wyciągasz ją i zaczyna się inna rozmowa.

Dokładna analiza wyceny projektów

Na samym początku swojej przygody, na pewno bardzo ciężko Ci jest wycenić projekt. Na pocieszenie powiem Ci, że każda osoba, która zaczynała ma z tym problem. Co więcej — osoby, które są już trochę dłużej na rynku, nie zawsze wiedzą, w jaki sposób wycenić projekt.

Musisz pamiętać, że klient (prawdopodobnie) nie zna się np. na tworzeniu stron internetowych. Nawet jeżeli dla Ciebie są to proste sprawy, to dla klienta jest to czarna magia.

Pamiętaj, że klient nie płaci tylko za Twój poświęcony czas, ale przede wszystkim, za doświadczenie, które już zdobyłeś i nadal zdobywasz.

finanse freelancera

Szukanie oszczędności

Jeżeli Twoja firma działa, ale ledwo wiąże koniec z końcem, to może warto poszukać oszczędności. Nie chodzi mi też o to, żeby spadła jakość Twoich usług, bo to może tylko pogorszyć sytuację, ale może znajdziesz parę drobiazgów, które nawet nie spłacają samych siebie, nie mówiąc już o dodatkowym przychodzie.

Przedpłaty od klientów

Często słyszę, jak firmy mówią, że w ich firmie płaci się dopiero, po wykonanej usłudze i to jeszcze potem trzeba czekać, nie wiadomo ile… Trzeba firmy uczyć, że Ty też musisz za coś żyć i jak chcą Ciebie do wykonania usługi, to muszą Ci wcześniej zapłacić.

Obecnie firmy powoli przyzwyczajają się, że chcesz wziąć pieniądze, jeszcze zanim wykonasz dla nich usługę, natomiast jeszcze nie wszystkie firmy tak działają. Pamiętaj, że możesz wymagać wcześniejszej zapłaty, ale może to się skończyć tym, że jednak się nie dogadacie.

Przedpłata od klienta daje Ci bezpieczeństwo i posiadając już jakąś część wynagrodzenia, masz mniejsze szanse, że projekt jednak nie będzie kontynuowany albo klient zrezygnuje z Twoich usług z dnia na dzień.

Dbanie o klienta

Dbanie o klienta to jedna z najważniejszych rzeczy, o których często się zapomina, posiadając własny biznes. Odpowiedz sobie szczerze, kiedy Ty skontaktowałeś się z klientem, który zamówił u Ciebie miesiąc temu usługę z zapytaniem, czy to jest to, czego oczekiwał, czy może trzeba coś poprawić.

Może wydawać się głupotą, napisanie do klienta, bo był i przecież kupił. Nie chodzi tylko o to, żeby kupił, ale o to, żeby kupował w ciągu dalszym i polecał innym Twoje usługi.

Promocja i rozwój

Jeżeli już analizujesz przychody, to wiesz, w których miesiącach jest lepiej, a w których nieco gorzej. Możesz zastanowić się, w jaki sposób polepszyć gorsze miesiące, na przykład promocją na konkretne usługi albo pomyśleć nad większą reklamą biznesu w tych miesiącach.

Kupując płatną reklamę, na przykład na facebooku, masz większe zasięgi i tym sposobem pokazujesz innym swoje usługi. Jeżeli masz stałych klientów, to bardzo dobrze, ale musisz pamiętać, że trzeba też szukać nowych klientów, którzy pomogą Ci rozwinąć biznes na jeszcze większą skalę.

Ciągła sprzedaż

Pieniądze w firmie uciekają bardzo szybko i jedną z metod zachowania płynności finansowej jest ciągła sprzedaż. Jeżeli nie posiadasz jeszcze sklepu online, a masz przedmioty, które można sprzedawać (np. ebooki albo własna książka), to jest to świetny plan. Dzięki temu możesz dorobić do firmy, jako dodatkowy przychód.

Podsumowanie dla czytelnika

  • Załóż osobne konto, na VAT
  • Regularnie analizuj przychód w firmie
  • Podpisuj umowę z klientem, która obroni Ciebie lub klienta
  • Analizuj projekty pod różnym aspektem, w celu wykonania lepszej analizy projektu
  • Dbaj o klientów, którzy już Ci zaufali
  • Nie przestawaj rozwijać swojej firmy, a być może uda Ci się powiększyć jej przychód o kilka %
  • Zastanów się, co możesz oferować innym, jako ciągłą sprzedaż

Podsumowanie

Jak widzisz, jest kilka sposobów na dbanie finansów freelancera. Co prawda poruszyłem też tutaj również firm, ale to się dość dobrze ze sobą łączy.

A czy Ty dbasz o finanse firmy? Dbasz o klientów, nie tylko przyszłych, ale również tych, którzy już Ci zaufali? Wiesz, nad czym musisz popracować i które miesiące nie koniecznie należą do najlepszych? Podziel się tym w komentarzu poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kalendarz

lipiec 2024
P W Ś C P S N
« cze    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031