fbpx
Aktualny czas: 18 kwietnia 2024, 03:55
nic mi się nie chce

Nic mi się nie chce

, , , , |

Masz problemy ze skupieniem? Nie masz na nic ochoty i najchętniej położyłbyś spać? Nie wiesz, jak ogarnąć zadania, które czekają na ich wykonanie?

Rozpisuj zadania na mniejsze części

Chyba nic tak nie denerwuje, jak otrzymanie zadania, które jest opisane bardzo ogólnie. Niestety doprowadza to do frustracji, bo trzeba domyślać się, co druga osoba miała na myśli. Dodatkowo musimy tracić czas na rozpisanie jednego, większego zadania, na kilka mniejszych, żeby praca szła do przodu.

Po rozpisaniu go na mniejsze części przeanalizuj na spokojnie zadania i zastanów się, czy nie można jeszcze bardziej tych zadań rozpisać na mniejsze części. Nie chodzi też o to, żebyś rozpisał wszystko na bardzo małe części i na koniec dnia cieszył się, że wykonałeś 30 zadań, które tak naprawdę nie przybliżają Cię, do ukończenia zadania.

Rozpisywanie zadań na mniejsze części, to też zastanowienie się, w jaki sposób zadanie wykonać, o czym warto pamiętać i co wziąć pod uwagę podczas jego wykonywania.

Dzięki rozpisaniu jednego wielkiego zadania, na mniejsze części, nie musisz zastanawiać się, jak go trzeba wykonać, co druga osoba miała na myśli, tylko czytasz i od razu je wykonujesz, bez większego zastanawiania się.

Planuj z zapasem

Wiadomo, że w dzisiejszych czasach wszyscy pędzą, a to do pracy, a to z pracy do domu, a i tak nie ma na nic czasu. Zdarza się też tak, że nie przewidzisz, co się stanie każdego dnia, więc jeżeli tylko możesz, to staraj się planować z zapasem.

Jeżeli jeszcze nigdy nie planowałeś, to spróbuj zaplanować sobie najbliższe dwie godziny. Zapisz sobie na kartce, co będziesz robił i po tych dwóch godzinach, przeanalizuj, czy na pewno zrobiłeś wszystko, co sobie wcześniej zaplanowałeś. Dzięki temu dowiesz się, jak to działa i na co zwrócić uwagę, podczas kolejnego planowania.

Gdy zobaczysz, że planowanie dwóch przyszłych godzin Ci wychodzi, to możesz ten czas wydłużać. Oczywiście musisz pamiętać, żeby z dwóch godzin, nie robić od razu dwóch lat, bo to się raczej nie uda. Zacznij od zaplanowania dnia, następnie dwóch, potem tygodnia, miesiąca i będziesz gotowy na zaplanowanie dłuższego czasu.

Zaplanowane dni dają dużo do przemyślenia, dowiesz się, kiedy będziesz mieć wolny czas, a kiedy trzeba się skupić na pracy. Dodatkowym plusem jest to, że wstając w poniedziałek rano, nie musisz zastanawiać się, co dzisiaj trzeba zrobić, tylko patrzysz, co sobie zaplanowałeś do wykonania.

za i przeciw

Przemyśl za i przeciw

Zdarzają się zadania, których nie chcę się wykonać i najlepiej o nich zapomnieć. Niestety wiadomo, że prędzej, czy później to zadanie trzeba zrobić, nie zależnie czy Ci się chce, czy nie.

Zastanów się, jakie korzyści da Ci ukończenie tego zadania. Wypisz sobie plusy, które wynikną, z ukończenia tego zadania. Najważniejszą sprawą jest to, żeby te plusy sobie wypisać, a nie po prostu je mieć „w myślach”. Dzięki temu, podczas pisania, być może natchnie Cię już, żeby to zadanie wykonać i o nim zapomnieć.

Zrób pierwszy krok

Na samym początku, postaraj się rozłożyć jedno zadanie, na kilka mniejszych. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedział, co trzeba zrobić i dzięki temu, już mały krok do przodu jest. Teraz postaraj się wykonać pierwsze zadanie (może być nawet to najłatwiejsze). Chodzi tylko o to, żeby coś zrobić, a być może okaże się, że te zadania nie są takie złe, jak się wydawały na początku.

Teoretycznie jedno zadanie, a w sumie minizadanie to niewiele, ale w praktyce jest to krok do przodu. Po jednym małym kroku czas na kolejne zadanie i w ten sposób jesteś w stanie się rozruszać.

zmotywuj się

Zmotywuj się

Zastanów się, co może zmotywować Cię, do wykonania konkretnego zadania. Czy zadanie jest na tyle ważne, że po jego ukończeniu możesz sobie pozwolić na jakąś nagrodę? Może w zamian za wykonanie zadania, pójdziesz z drugą połówką do kina lub kupisz sobie kawałek ulubionego ciasta?

Pamiętaj, że nagroda ma być motywacją do wykonania zadania, a nie pretekstem do zrobienia sobie nagrody.

Pomyśl o automatyzacji

Jeżeli masz swój biznes i wszystko jest na Twojej głowie, to warto zastanowić się w spokoju, czy czasem nie można czegoś zautomatyzować.

Na przykład zamiast liczenia faktur samemu, może lepiej oddać to księgowej? Oczywiście wiąże się to z kosztem, ale Ty w tym czasie możesz robić to, co lubisz i być może po prostu zarobisz pieniądze, które spłacą księgową i dodatkowo Tobie zostanie parę „groszy” w kieszeni.

Odpocznij

Brzmi banalnie, ale jeżeli codziennie się pracuje na najwyższych obrotach, to każdy potrzebuje odpoczynku. Nawet roboty, które pracują dla nas non-stop to i one się psują, ze względu na to, że po prostu nie mają odpoczynku i części się psują. Jak to mówią: złośliwość rzeczy martwych.

Podsumowanie dla czytelnika

  • Rozpisz zadania na mniejsze części
  • Przemyśl wszystkie „za” i „przeciw”, które Cię motywują i demotywują
  • Zrób pierwszy (nie koniecznie duży) krok, który pomoże Ci popchnąć zadanie do przodu
  • Zastanów się, co pomoże Ci w motywacji i dzięki temu, w rozwiązaniu zadań, które na Ciebie czekają
  • Odpocznij, jeżeli faktycznie tego potrzebujesz. Lepiej czasem zabrać się za coś później, ale wykonasz to zdecydowanie szybciej, bo będziesz bardziej wypoczęty

Podsumowanie

Co jakiś czas lepiej sobie zaplanować czas na odpoczynek, który pomoże Ci się zregenerować, niż udawać, że rozwiązuje się problemy, które w żaden sposób nie pomagają, w ich rozwiązaniu.

A czy Ty sobie radzisz, gdy jest masa zadań do wykonania, ale nic się nie chce? Podziel się koniecznie w komentarzu poniżej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
« cze    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930