fbpx
Aktualny czas: 14 czerwca 2024, 18:11
wykorzystaj swój potencjał

Wykorzystaj swój potencjał

, , |

Żyjesz z dnia na dzień? Dni lecą tak szybko, a Ty jesteś cały czas w tym samym miejscu? Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz iść dalej?

Uzależnienia

Na pewno masz jakieś uzależnienie. A to od papierosów, alkoholu, a może i jeszcze coś innego. Postaraj się z tego zrezygnować.

Ja sam osobiście nie palę i nie pije. Pewnie zastanawiasz się, jak można tak żyć… Otóż powiem ci, że normalnie. Dzięki temu codziennie mogę działać i dzień mi nie zlatuje nie wiadomo kiedy. Owszem, zdarza mi się, że dzień nie należy do najlepszych, ale jestem tylko człowiekiem i każdy z nas czasem ma słabszy dzień.

Jeżeli palisz np. pół paczki dziennie albo i całą paczkę dziennie, to na pewno nie powiem Ci: nie pal od jutra wcale, bo to po prostu nie ma szans wyjść. Paląc pół paczki dziennie (albo ile palisz…), postanów sobie, że od jutra palisz jednego papierosa mniej.

Zapewne zastanawiasz się, co Ci da jeden papieros, skoro chcesz zrezygnować. Odpowiem tak: Nie od razu Rzym zbudowano. Musisz wiedzieć, że to jest nałóg i ot, tak po prostu nie da się z niego zrezygnować.

Chcesz rzucić papierosy? Ok, ale to też wymaga czasu. Zacznij palić jednego papierosa mniej i tak np. przez 2 tygodnie. Jeżeli udaje Ci się to opanować bez problemu, to pal znowu jednego mniej.

Najważniejsze jest to, żeby trzymać się tej zasady i nie szukać wymówki, że był trudniejszy okres, więc trzeba było więcej palić. Trzymaj się tego, że jeden papieros mniej. Niby nie dużo, ale w perspektywie czasu, ten jeden papieros zbliża Cię, do zrezygnowania z palenia.

Zdolności

Wcześniej powiedziałem trochę, o nałogach. Przyszła pora na coś przyjemniejszego, jakim są Twoje zdolności.

Każdy człowiek ma jakieś zdolności. Jeden się urodził z nimi od razu i od samego początku rozwija się w tym kierunku, drugi musi szukać i próbować nowych rzeczy, aż coś znajdzie.

Najważniejsze to wiedzieć, w czym jest się dobrym i jeszcze bardziej w to brnąć. Nie ważne, czy jest to nagła zajawka, czy jest to coś, co było Twoim marzeniem.

Życie (ponoć) jest krótkie, więc próbuj jak najwięcej rzeczy. Być może złapiesz tak zwanego bakcyla i Twoje życie zmieni się w idealny świat :).

lista zadań

Wyzwania

Stawiaj sobie ciągle nowe wyzwania. Jeżeli udało Ci się już osiągnąć coś, co innym przychodzi z wielkim trudem, to nie oznacza, że możesz spać spokojnie i nic nie robić.

Według mnie to kolejne osiągnięcie jest po to, żeby jeszcze bardziej cisnąć i rozwijać swoje umiejętności. Nie ma nic lepszego, jak pokazywać innym, że cały czas się rozwijasz. Niech Cię podziwiają, a być może i Ty kogoś zainspirujesz to działania!

Strefa komfortu

Na pewno jest coś, czego się boisz lub wstydzisz. Staraj się pokonywać swoją strefę komfortu.

Jeżeli masz lęk wysokości, to nie twierdzę, że masz iść na bardzo wysoki wieżowiec i ot, tak sobie patrzeć w dół, bo to jest po prostu nierealne, ale na pewno można jakoś z tym walczyć. Poszukaj w internecie na ten temat (albo udaj się do specjalisty), a być może uda się to zmniejszyć. Pamiętaj, nie od razu Rzym zbudowano.

Być może nie masz lęku wysokości, ale masz jakieś lęki społeczne, na przykład boisz się wychodzić z domu. To jest coś, nad czym musisz koniecznie pracować. Powiem Ci, że na dworze czekają bardzo sympatyczni i fajni ludzie, więc na pewno nie ma czego się bać.

Poszukaj znajomych, wychodźcie regularnie ze sobą na spacer, czy do kina. Likwidowanie tej strefy komfortu, pokazuje Ci, że się da i być może, będziesz mieć jeszcze większą energię do życia.

Wątpliwości

Wątpliwości ma każdy, pokazują się one codziennie albo w najmniej oczekiwanym momencie. Jeżeli pojawiają się u Ciebie wątpliwości, ale wewnętrznie czujesz, że to się może udać, to zrób jeden krok do przodu. Nie musi być do ogromny krok, ale zrób mały krok, który pokaże Ci więcej i być może rozwieje Twoje wątpliwości.

Czasem warto spróbować i wyciągnąć wnioski. Lepiej żałować, że nie wyszło, niż żałować, że się nie spróbowało. Okazja może trafić się tylko raz, a życie ma się jedno.

Zrób to w końcu

Na pewno masz wiele pomysłów, które czekają na realizację, ale nigdy nie ma na nie czasu.

Planując sobie dzień, postanów sobie, że znajdziesz czas na swój pomysł. Nie musi być to pół dnia, ale chodzi o godzinkę, może dwie. Wszystko zależy też od pomysłu, który posiadasz.

Spróbuj drobnymi kroczkami iść do przodu, a być może rezultaty pojawią się szybciej, niż tego oczekujesz. Nie warto się zastanawiać, tylko trzeba działać i iść za głosem serca.

Podsumowanie dla czytelnika

  • Jeżeli posiadasz jakiekolwiek uzależnienia i chcesz z nich zrezygnować, to zaplanuj sobie, jak chcesz to zrobić. Tak jak wspomniałem w punkcie pierwszym, lepiej robić to pomału, ale tak jak zostało to zaplanowane, niż od razu i nic z tego nie wyjdzie
  • Zastanów się na spokojnie i najlepiej zapisz, jakie są Twoje zdolności. Możesz zapytać swoich bliskich (rodzina, przyjaciele, znajomi), w czym Ty jesteś dobry według nich.
  • Nie ma czegoś takiego jak „umiem wszystko”. Jeżeli się już nauczyłeś czegoś, co jeszcze niedawno było dla Ciebie czymś niewykonalnym, to teraz podnieś sobie kolejną poprzeczkę i się rozwijaj
  • Zastanów się, dlaczego masz wątpliwości w tym temacie? Co cię powstrzymuje przed jego realizacją i czy jest jakiś sposób, dzięki którym możesz je rozwiać
  • Nie zastanawiaj się zbyt długo nad jakąś rzeczą, tylko jeśli czujesz, że to jest to, co chcesz robić, to po prostu zrób

Podsumowanie

Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał i wyciągniesz z niego wnioski. Pamiętaj, że życie jest krótkie i nie ma co odkładać „na kolejny dzień”.

Planuj dzień, analizuj je i wyciągaj odpowiednie wnioski. Potem wciskaj swoje pomysły do dnia codziennego i ciesz się życiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
« cze    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930