fbpx
Aktualny czas: 14 czerwca 2024, 18:20
praca w domu

Praca w domu

, , , , , |

Jakie niebezpieczeństwa mogą kryć się, podczas pracy w domu? O czym warto pamiętać, żeby praca w domu była produktywna oraz jak planować dzień, żeby był on jak najbardziej efektywny?

Samodyscyplina

Przy pracy z domu jedną z ważniejszych rzeczy jest samodyscyplina. Każdy wie, że jak jest się w domu, to można zrobić bardzo dużo rzeczy. Pranie samo się nie zrobi, naczynia same się nie umyją, a i zakupy trzeba zrobić.

Niestety, jak można się domyślić, przez tego typu rozpraszacze, praca nie będzie efektywna. Musisz wiedzieć i ustalić sobie zasady, kiedy jesteś w pracy, a kiedy jest czas wolny.

Oczywiście praca zdalna kojarzy się z tym, że pracujemy, kiedy chcemy i ile chcemy, pod warunkiem, że rozdzielamy, kiedy jest czas na pracę, a kiedy jesteśmy po pracy.

Wyznaczanie zadań

Jak wspomniałem wyżej, praca zdalna ma za sobą też wady w postaci różnych przeszkód.

Jeżeli chcesz pracować produktywnie, to nie możesz zapominać o rozpisanych zadaniach. Możesz taką listę rozpisać z samego rana lub dzień wcześniej.

Planowanie dzień wcześniej ma swoje plusy, w postaci takiej, że z rana nie musisz zastanawiać się „co dzisiaj trzeba zrobić”, tylko masz już gotową rozpiskę i teraz tylko trzeba je wykonać.

Ważnym punktem jest też to, żeby ważne zadania, które muszą zostać zrobione, nie zostały przerzucone na sam koniec dnia. Zaleca się je zrobić albo na samym początku, albo po kilku prostszych zadaniach.

Czasem bywa tak, że z samego rana nie myśli się najlepiej, więc spróbuj zacząć od 2 łatwiejszych zadań, a później usiądź na spokojnie do trudniejszego zadania. Dzięki temu mózg będzie już przestawiony na tryb pracy i pójdzie wszystko znacznie łatwiej.

Lista zadań jest bardzo ważna, dlatego nie ignoruj jej i codziennie rozpisuj sobie zadania na kolejny dzień.

Stałe miejsce pracy

Stałe miejsce pracy w domu jest ważne, ponieważ mózg po prostu wie, że jak usiądziesz w tym miejscu, to wtedy trzeba się skupić i pracować.

Oczywiście, można pracować czasem przy biurku, czasem na kanapie, a czasami nawet i na podłodze, ale wtedy już raczej nie ma szans, na pełne skupienie przy pracy.

Nie jest najważniejsze to, gdzie wykonasz zadania, ale w jakim czasie je zrobisz i czy jesteś w stanie się skupić w danym miejscu pracy.

Z doświadczenia wiem, że leżenie w łóżku pod kołdrą jest bardzo złą opcją, ponieważ mózg nauczony jest, że w łóżku się śpi i odpoczywa, a nie pracuje.

praca w domu

Planowanie przerw

Jeżeli masz już swoją listę zadań, to warto też zadbać o rozpisanie sobie w niej przerw. Nie muszą być to długie przerwy, ale każdy potrzebuje chwilę odpoczynku. Nawet w pracy masz przerwę na zjedzenie, czy wypicie kawy.

Wszystko w zależności od Twoich potrzeb, warto rozplanować sobie takie przerwy. Warto mieć dokładnie ustalone, że na przykład o godzinie 10:30 zrobię sobie 20 minut przerwy. Nie musisz planować, co zrobisz w trakcie przerwy, ale warto mieć napisane, jak długa będzie ta przerwa.

Nie chcesz sytuacji takiej, gdzie zrobisz sobie przerwę, a po 2 godzinach przypominasz sobie o nieskończonej pracy. Warto na czas przerwy ustawić sobie jakiś minutnik albo budzik i po zadzwonieniu budzika powrócić do pracy.

Pamiętaj też, że przerwy nie mogą być zbyt długie, żeby mózg się nie rozleniwił, ponieważ potem jest bardzo ciężko wejść ponownie, w tryb pracy.

Portale społecznościowe

W dobie dzisiejszego internetu większość z nas ma facebooka, instagrama, twittera. Otaczamy się internetem i chcemy być na bieżąco ze światem.

Niestety, ale podczas wykonywania zadań, ciężko jest się na tym skupić, jeżeli coś w tle pika, albo wyskakują powiadomienia. Jedno małe powiadomienie może skutecznie odciągnąć Cię od aktualnie wykonywanego zadania.

Dlatego, jeżeli nie musisz mieć włączonego facebooka, twittera i instagrama, to na czas pracy po prostu go wyłącz. Na telefonie wyłącz Wi-fi i nie rozpraszaj się niepotrzebnymi teraz powiadomieniami. Nic się nie stanie, jak nowe zdjęcie koleżanki zobaczysz trochę później, a Ty na spokojnie możesz wykonywać wcześniej zapisane zadania.

Obowiązki domowe

Skoro jesteś cały czas w domu, to na pewno nie masz problemu, żeby w nim posprzątać. Oczywiście o czystość trzeba dbać (nie tylko w miejscu pracy), ale musisz mieć na uwadze, że czas pracy to czas pracy i nie warto w tym czasie brać się za gruntowne sprzątanie.

Wtedy zamiast pracy i zadań zaplanowanych wychodzą nici. Ustal sobie, że od godziny X do godziny Y pracujesz i dopiero jak skończysz pracę, to możesz zająć się domem.

Oczywiście, jeżeli masz wolny dzień, bo praca skończona, czeka na akceptację, to można sobie pozwolić na sprzątanie, ale jeżeli masz co robić, to zajmij się pracą, a potem porządkami.

Podsumowanie dla czytelnika

  • Pamiętaj, że czas pracy to jest czas pracy i wtedy nie myślisz o niczym innym
  • Wyznaczaj sobie zadania, które chcesz wykonać następnego dnia
  • Stałe miejsce pracy jest zdecydowanie lepsze niż codzienna praca w innym miejscu
  • Planuj sobie przerwy, żebyś mógł odpocząć od aktualnie wykonywanych zadań
  • Wyłącz wszystkie portale społecznościowe, jeżeli nie musisz z nich korzystać podczas wykonywanej pracy
  • Dbaj o porządek przed pracą i nie rozpraszaj się tym, podczas pracy

Podsumowanie

Jak widzisz, jest kilka aspektów, o które warto zadbać. Mam nadzieję, że wyciągniesz z tego odpowiednie wnioski i będziesz pracować efektywniej.

Podziel się w komentarzu, w jaki sposób Ty działasz, pracując zdalnie, a być może ktoś inny skorzysta z Twoich rad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
« cze    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930