fbpx
Aktualny czas: 29 maja 2024, 19:33
trudności podczas pracy w domu

Trudności podczas pracy w domu

, , , , , , , |

Zastanawiasz się, jakie trudności mogą spotkać Cię pracy w domu? Chcesz rzucić etat i przejść na „swoje”? Jakie różnice są między pracą w domu a pracą w biurze?

Praca w domu, to też praca

Jeszcze kilkanaście lat temu było nie do pomyślenia, żeby siedzieć w domu i pracować. Dzisiaj jest takich osób coraz więcej i to cały czas rośnie. Każdy ma dostęp do internetu, więc dlaczego swojej pracy nie wykonywać zdalnie?

Taki rodzaj pracy ułatwia, ponieważ nie musisz tracić codziennie czasu na przyjazd do pracy, a potem wracanie do domu. Nie mówiąc o tym, że zakupy same się nie zrobią, więc codziennie jest tracone mnóstwo czasu na sam przyjazd do pracy i powrót do domu.

Są ludzie, którzy jak słyszą, że pracuje w domu, to się dziwią, nie wiedzą co powiedzieć. Ogólnie nie są negatywnie nastawieni, ale to tak się da?

Oczywiście musisz pamiętać, że nie każdy zawód nadaje się do pracy zdalnej, chociaż wszystko się to rozwija w bardzo szybkim tempie, więc na pewno i Twój zawód można wykonywać zdalnie.

Praca kontra życie prywatne

Praca w domu jest bardzo fajna i jak wcześniej wspomniałem, nie trzeba tracić czasu na dojazdy do pracy. Musisz jednak pamiętać, żeby oddzielać życie prywatne od pracy.

Wiele słyszy się, że freelancer pracuje cały dzień, ale słyszy się również, że freelancer może pracować, kiedy chce.

Co do pracy, że freelancer może pracować, kiedy chce, to się zgadzam. To ty jesteś swoim szefem i Ty decydujesz, kiedy chcesz pracować. Niestety taka forma jest bardzo często kusząca, żeby pospać dłużej, pooglądać ulubiony serial na kanapie i tak dalej…

Musisz pamiętać, że praca zdalna nie daje Ci z automatu pieniędzy, więc jeżeli chcesz zarobić, to musisz pracować. To ile musisz poświęcić czasu, zależy od rodzaju pracy, który wykonujesz.

Jedni mogą poświęcić 4h dziennie, a drugi poświęcić musi nawet i 10h dziennie. Jeżeli zaczynasz od pracy zdalnej od razu, to z czasem będziesz wiedzieć, ile czasu musisz poświęcić na pracę.

Samodyscyplina

Jak już wcześniej wspomniałem, szefem jesteś sam dla siebie. Oczywiście, jeżeli chcesz, to możesz zrobić sobie cały dzień wolny, ale musisz wiedzieć, że wtedy nic nie zarobisz. Jak już mowa o braku zarobku w ciągu dnia, to sprawa już nie wygląda tak kolorowo.

Dlatego rób sobie plan dnia każdego wieczoru i z rana wiesz dokładnie, co jest do zrobienia. Dzięki temu z samego rana wstajesz i nie musisz zastanawiać się, co trzeba zrobić, tylko trzymasz się wcześniej rozpisanego planu. Plan dnia bardzo ułatwia, więc jeżeli jeszcze go nie robisz, to spróbuj zaplanować kolejny dzień i przekonaj się sam.

sukces

Motywacja do pracy

Samo rozpisanie planu dnia nie wystarczy. Jeżeli nie lubisz wykonywać swojej pracy, to będzie Ci bardzo ciężko się za nią zabrać i w rezultacie każdego dnia będzie ona wykonana niestarannie (o ile w ogóle ona zostanie wykonania).

Czasy się zmieniły i zmiana pracy to nie jest coś złego, więc jeżeli swojej pracy nie lubisz, to ją po prostu zmień.

Naprawdę, nie ma nic lepszego, niż wstawanie z rana ze świadomością, że jest nowy dzień i możesz pracować w swoim wymarzonym zawodzie.

Są osoby, które w niedziele wieczorem są załamani, że jutro muszą wstać i iść do tej głupiej pracy. A może warto po prostu zastanowić się, co w niej jest głupiego i jak to można zmienić? Jeżeli nie można w pracy nic zmienić, to po prostu zmień pracę.

Dbanie o siebie

Jeżeli pracujesz zdalnie, to po prostu ubierasz się, jak chcesz, żeby tylko było wygodnie. Dzięki temu praca idzie lepiej i nie musisz zastanawiać się, w co ubrać. Ulubiona koszulka, luźne spodnie, ciepłe skarpety i można pracować :).

Praca w domu daje bardzo dużo swobody, ale musisz dbać o siebie. Nie mówię, że trzeba każdego dnia elegancko się ubierać, ale warto o to po prostu dbać.

Rozpraszacze

Jak już wcześniej wspomniałem, praca w domu daje bardzo dużo swobody. Musisz natomiast wiedzieć, że taki system pracy naraża na wiele rozpraszaczy, których w normalnej pracy w biurze nie ma.

Nie mam tutaj na myśli o dzieciach, które muszą iść zaraz do szkoły, albo o tym, że ktoś chodzi co chwile po klatce schodowej, ale o tym, że jak siedzi się w domu, to nagle jest bardzo dużo rzeczy do zrobienia.

A to kwiatki trzeba podlać, a to kurze wytrzeć, a może jeszcze ciuchy poskładam i tak dalej… Nie mówię, że trzymanie porządku jest złe, ale nie podczas pracy. Czas pracy to czas pracy i dopiero jak się ją wykona, można zająć się domowymi obowiązkami.

Wycena

Wcześniej wspomniałem trochę o rozpraszaczach, motywacji i samodyscyplinie. Jeżeli jesteś typem pracoholika, to o rozpraszaczach (chyba) nie ma co mówić.

Jeżeli pracujesz zdalnie dla swojej poprzedniej firmy, to pewnie masz ustaloną stawkę za godzinę lub po prostu pracujesz od 8 do 16.

Inaczej ma się sprawa, gdy szukasz sam usługi do wykonania i klient pyta Cię o stawkę. Nie ma nic gorszego, jak pytanie o stawkę za usługę (no albo jak trzeba wykonać usługę na wczoraj).

Na początku będzie Ci ciężko brać odpowiednią stawkę, za wykonywaną pracę, ale z czasem nabierzesz doświadczenia i będziesz mógł precyzyjniej oceniać swoją stawkę.

Praca w biurze daje Ci komfort i nie musisz się niczym zajmować. Masz wykonać swoje zadania i tyle. W pracy w domu jest inaczej, ponieważ musisz płacić za dobry internet, za prąd, za wodę i tak dalej.

Jesteś w biurze, to dom jest pusty i nic prądu nie zabiera, natomiast pracując w domu, to siłą rzeczy jakiś ten pobór prądu jest. Oczywiście, wszystko teraz bardzo mało pobiera prądu, ale nie tylko na prądzie się skupiamy. Prąd to jedynie taki przykład, żebyś wiedział, że rachunki będą po prostu wyższe i trzeba mieć to na uwadze.

Podsumowanie dla czytelnika

  • Jeżeli masz wokół siebie ludzi, którzy śmieją się z Twojej pracy zdalnej, to musisz im wytłumaczyć, że to się niczym nie różni od pracy, którą wykonuje się w biurze. Pokaż im jakie są różnie, wady, zalety a być może to do nich dotrze (i jeszcze sami będą chcieli takiej pracy spróbować)
  • Podczas pracy w domu, wyznacz sobie, kiedy jest czas na pracę, a kiedy z tej pracy „wychodzisz” i masz czas dla siebie, swojej rodziny i przyjaciół
  • Podczas pracy w domu, być może rozleniwi Cię fakt, że możesz spać, ile chcesz, pracować, kiedy chcesz, a w rezultacie wychodzi, że cały dzień nic nie zrobiłeś. Musisz wyznaczyć sobie, że od danej godziny pracujesz, a przyjemne rzeczy możesz zrobić po wykonanej wcześniej pracy
  • Gdy wykonujesz swoją pracę w domu, to musisz uważać, na tak zwane rozpraszacze, czyli rzeczy, które mogą Ci uniemożliwić pracy w odpowiednich dla Ciebie warunkach
  • Jeżeli szukasz klientów na własną rękę, to na początku będzie Ci ciężko wycenić odpowiednio swoją pracę, ale z czasem zrozumiesz, pod jakim kątem ją wyceniać, żeby i klient i ty był zadowolony

Podsumowanie

Jak widzisz, jest parę aspektów, o które trzeba zadbać podczas pracy zdalnej. Jedne są oczywiste, a drugie nawet nie przychodziły Ci do głowy.

A czy Ty pracujesz zdalnie? Podziel się koniecznie swoją opinią, na ten temat w komentarzu poniżej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
« cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031