fbpx
Aktualny czas: 26 kwietnia 2024, 15:53
plan nie wypali

Co gdy plan nie wypali?

, , , , |

Masz zaplanowany dzień, ale nie wiesz, czy on wypali? Zastanawiasz się, na co uważać, podczas takiego planowania i w jaki sposób się przed tym uchronić?

Planowanie zadań

Jedną z najważniejszych rzeczy jest planowanie zadań. Musisz dokładnie mieć rozpisane, co tak naprawdę chcesz wykonać oraz w jakiej kolejności.

Co do kolejności to nie jest ona aż tak bardzo ważna, chociaż zdecydowanie inne jest nastawienie, jeżeli wiesz, jakie zadanie jest następne. Musisz pamiętać, że czasem trudno jest się zmotywować do pracy i wtedy możesz zabrać się za łatwiejsze zadania, a w późniejszym czasie za te trudniejsze.

Czas na ewentualne poprawki

Musisz pamiętać, że mimo zaplanowanych zadań na konkretne dni, czasem może pójść coś nie po Twojej myśli i plan może się „rozjechać”, czyli po prostu z jakieś przyczyny nie dasz rady zrobić wszystkiego, co miałeś zaplanowane.

Dlatego pamiętaj, żeby nie planować wszystkiego i wykonać projekt „na styk”, tylko musisz mieć jakiś czas wolny na ewentualne poprawki lub na wcześniej wspomniane nieoczekiwane zdarzenia, które mogą spotkać Cię każdego dnia.

Trzeba być realistą

Planowanie zadań to jedno, ale bycie realistą to drugie. Nie możesz sobie zaplanować, że będziesz pracować np. po 20-ścia godzin dziennie, bo na dłuższą metę to po prostu się nie uda. Pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem i organizm potrzebuje odpoczynku, dlatego podczas planowania musisz uwzględniać również czas na odpoczynek.

Analizuj, czy na pewno Ci wystarczy czasu

Jeżeli masz do wykonania projekt i go rozpisujesz sobie na zadania, to staraj się systematycznie analizować podstępy pracy. Zwracaj uwagę, czy wszystko idzie po Twojej myśli oraz, czy zadania, które kończysz, są na takim poziomie, jak sobie tego wyobrażałeś na początku.

Musisz to analizować i dzięki temu, w razie jakichś problemów jesteś w stanie to zauważyć dość szybko i wtedy możesz zastanowić się, dlaczego coś nie idzie, tak jak chciałeś i jak to możesz ewentualnie poprawić, żeby wyjść na tak zwaną „prostą”.

W XXI wieku możesz znaleźć jakąś osobę, która pomoże Ci w wykonaniu projektu. Wtedy na pewno zarobisz trochę mniej, ale projekt zostanie ukończony i klient będzie (prawdopodobnie) polecał Cię swoim znajomym.

Podsumowanie dla czytelnika

  • Zaplanuj sobie projekt, który musisz wykonać, uwzględniając dodatkowo czas na przerwy
  • Prócz planowania projektu i czasu na przerwy, musisz mieć na uwadze, że czasem zadanie może zająć odrobinę dłużej, więc musisz być na to przygotowany
  • Bądź realistą i nie oszukuj samego siebie, że w ciągu jednego dnia zrobisz wszystko to, co wcześniej zaplanowałeś na cały tydzień
  • Na bieżąco analizuj postępy pracy i jeżeli coś zacznie iść nie po Twojej myśli, to od razu analizuj dlaczego to tak się dzieje i w jaki sposób możesz to poprawić

Podsumowanie

A czy Tobie zdarzyło się, że mimo zaplanowanego projektu i tak poszło coś nie tak? Może masz jakieś rady dla osób, które jeszcze nie do końca rozumieją ten cały system planowania? Podziel się tym w komentarzu poniżej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
« cze    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930