fbpx
Aktualny czas: 20 kwietnia 2024, 02:09
nawyki

Jakie warto mieć nawyki?

, , , |

Dzisiaj powiem Ci, o kilku nawykach, które pomogą Ci podczas życia codziennego, pracy oraz jak pracować efektywniej.

Wstawaj wcześnie

Nie ma co ukrywać, że wczesne wstawanie ma swoje zalety. Zapewne pomyślisz w głowie coś na zasadzie „ale jak to, skoro ja nie mogę się nigdy wyspać”? Jedyną odpowiedzią jest chodzenie wcześniej spać.

Podejrzewam, że później niż po godzinie 22 nic nie robisz sensownego i tylko robisz coś, żeby zleciał czas. Zamiast tego lepiej iść spać koło 22, wstać przed zachodem słońca i cieszyć się całym dniem.

Ogarnij łóżko

Wyrób sobie nawyk, że z samego rana ogarniasz wyrko. Jeżeli masz miejsce na schowanie poduszki i kołdry, to po prostu zrób. Dzięki temu masz więcej miejsca w pokoju, a po drugie nie kusi Cię, żeby sobie pospać jeszcze parę minut.

Pracuj

We wcześniejszych wpisach wspomniałem o tym, jak pracować z domu. Jeżeli Ty w domu nie pracujesz, to mimo wszystko zachęcam Cię do przeczytania wpisu, który być może pomoże Ci w planowaniu zadań.

bieganie

Ruszaj się

Jeżeli masz siedzący tryb życia, to wyrób sobie nawyk chodzenia na spacery. Nawet jeżeli Ci się nic nie chce, to walcz ze sobą, włóż buty, ubierz kurtkę (jeżeli jest chłodniej) i idź na spacer.

Nie chodzi mi też, że masz pół dnia przechodzić bez celu po mieście, ale zawsze wyjście na świeże powietrze dodaje pozytywnego kopa, zwłaszcza jeżeli spotkasz ludzi pełnych energii.

Rezygnuj

Staraj się co jakiś czas analizować, czy nie możesz z czegoś zrezygnować, co Cię wkurza, zabija od środka, albo po prostu zabiera Ci bez sensu czas. Być może robisz coś wbrew sobie, może jednak zajawka, która była przez jakiś czas już nie jest taka fajna?

Warto czasem usiąść w spokoju i zastanowić się, czy nie można jakoś swojego życia najzwyczajniej w świecie polepszyć.

Prowadź regularne notatki

Ten punkt trochę odnosi się do poprzedniego punktu, ale nie chodzi mi tylko o to, co możesz „wywalić” ze swojego życia, ale warto notować, jak wygląda twoja sytuacja psychiczna, co udało Ci się zrobić w tym miesiącu, czego się nie udało zrobić, zaplanować kolejny miesiąc, zastanowić się, czy robisz to, co chcesz robić, czy robisz, bo „wypada” albo żeby inni na Ciebie źle nie spojrzeli.

Sprawdzaj regularnie pocztę

Pracując zdalnie, sprawdzanie poczty, to chyba jedna, z najważniejszych rzeczy w tym biznesie. Nigdy nie wiadomo, czy jakiś nowy klient nie napisał, w sprawie wykonania usługi.

Jeżeli nie masz nawyku sprawdzania regularnie poczty, to zastanów się, w jaki sposób to możesz robić. Pracując przy komputerze, może warto cały czas w przeglądarce mieć pocztę otworzoną lub po prostu zainstalować program do odczytu poczty na komputerze.

Dbaj o czas dla siebie

W dobie XXI wieku wszyscy pędzą jak szaleni. Można to zauważyć gdzieś przy peronach lub w centrum jak ludzie pędzą z punktu A do punktu B.

Pośpiech pośpiechem, ale czas dla samego siebie jest również bardzo ważny. Nikt nie jest w stanie pracować po 20 godzin dziennie, siedem dni w tygodniu bez żadnych przerw. Prędzej, czy później nadejdzie moment, w którym nie dasz rady czegoś wykonać, bo po prostu nie masz siły.

Nie mówię, że pracowanie jest złe, ale trzeba znać jej umiar i wyrobić sobie nawyk odpoczynku. Jeżeli nie możesz wyrobić sobie takiego nawyku do odpoczywania, to przy liście zadań do wykonania, zapisz sobie, że między jednym a drugim zadaniem zrobisz sobie przerwę.

zadanie

Kończ rozpoczęte zadania

Jeżeli zapisujesz zadania do wykonania w ciągu dnia, to nigdy nie przechodź do kolejnego zadania, jeżeli jeszcze poprzednie nie zostało zakończone.

Nieskończone zadanie to problem, ponieważ o nim zapomnisz, a jak ktoś będzie nagle tego zadania potrzebował, to się złapiesz za głowę i nie będziesz wiedział, w jaki sposób z tego wybrnąć.

Dlatego, jeżeli już masz zaplanowany dzień, nawet ciężki dzień, to staraj się po prostu wykonywać zadania. O ile na początku będzie ciężko, to jeżeli ktoś faktycznie później o nie zapyta, to Ty nie musisz się tłumaczyć, dlaczego jest ono niedokończone.

Jeżeli zadanie Cię przeraża z samego rana, to spróbuj pierw zrobić kilka prostszych zadań, a dopiero później to, które Cię przerażało. Dzięki temu rozgrzejesz się, Twój mózg będzie wiedział, że jest czas na pracę i zadanie wyda się łatwiejsze.

Naucz się dyscypliny

Jeżeli nauczysz się dyscypliny, to na pewno będzie Ci się żyło lepiej. Chodzi o to, żeby wykonywać zadania, nie zależnie od humoru w danym dniu i czy Ci się chce.

Jeżeli coś trzeba wykonać, to po prostu zbierz się i wykonaj to zadanie. Wiem, że napisać coś takiego jest łatwo i w rzeczywistości tak nie jest, ale zaufaj mi, że jeżeli czasem przełamiesz się, to na końcu możesz powiedzieć „zadanie zakończone” i po chwili się uśmiechniesz.

U mnie czasem też jest tak, że po prostu mi się nic nie chcę, natomiast jeżeli zacznę coś robić i skończę zadanie, to jestem z siebie zadowolony i cieszę się, bo przełamałem swoją niechęć i mam kolejne zadanie wykonane.

Jak bardzo Ci się nie chce, bo wiesz, że jest sporo zadań do wykonania, to weź jedno, które jest dość proste do wykonania i je zrób. Następnie weź kolejne i w ten sposób się rozkręcisz w tryb pracy.

Podsumowanie dla czytelnika

  • Staraj się chodzić spać wcześniej, jeżeli i tak marnujesz ten czas, a będziesz bardziej wyspany kolejnego dnia
  • Każdego dnia zaściel swoje łóżko, żeby nie kusiło, do spania, w ciągu dnia
  • Postaraj się każdego dnia wyjść na spacer. Dzięki temu dotlenisz się i Twój dzień będzie lepszy
  • Zastanów się co jakiś czas, co Cię przytłacza, co możesz wywalić ze swojego życia, bo i tak Ci to w niczym nie pomaga
  • Prowadź regularnie notatki, w których będziesz zapisywał, jak Twoje życie aktualnie wygląda. Być może na początku będzie to bezsensowne bo nie będziesz widział żadnych zmian, ale po dłuższym czasie możesz zobaczyć, co się u Ciebie tak naprawdę zmienia.
  • Jeżeli notujesz zadania do wykonania w ciągu dnia, to planuj sobie również, w którym momencie będzie czas tylko i wyłącznie dla Ciebie, żebyś mógł odpocząć
  • Skoro zacząłeś wykonywać już jakieś zadanie i nie musisz czekać, aż ktoś inny podeśle Ci obowiązkowe informacje, to zakończ je w całości

Podsumowanie

Nawyki to ważna rzecz i każdy powinien je mieć. Postaraj się robić wszystko, żeby nie odpuszczać i każdego dnia działaj, ile tylko się da.

A czy Ty posiadasz swoje nawyki? Podziel się swoją odpowiedzią, w komentarzu poniżej, a być może pomożesz innym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
« cze    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930